رتبه ی علمی‌دانشگاه ها
25 فروردین 1399 0

رتبه علمی‌دانشگاه یا رنکینگ آن چگونه سنجیده می‌شود؟
امروزه با رشد تکنولوژی و پیشرفت‌‌‌های ایجاد شده در عرصه علم و فناوری، رقابت بین دانشگاه‌ها در حال گسترش است. لذا، رتبه علمی‌برای سنجش برتری مقالات بر یکدیگر و همچنین ایجاد رقابت در حوزه‌‌‌های علمی‌بین کشورها و دانشگاه‌ها حائز اهمیت می‌شود. در این مقاله به دنبال آن هستیم که با رتبه بندی دانشگاه‌ها بیشتر آشنا شویم.

رتبه علمی‌چیست؟
رتبه بندی علمی، جایگاه هر دانشگاه را در میان دانشگاه‌‌‌های جهان از نظر علمی‌مشخص می‌کند. این رتبه بندی سالانه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و به روز رسانی می‌شود. عواملی مثل شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، نسبت تعداد اهضای هیئت علمی‌به دانشجویان، استنادهای داده شده به اعضای هیئت علمی، تعداد دانشجویان بین الملل و هیئت علمی‌بین الملل در تعیین رتبه دانشگاه‌ها موثر است.

این رتبه بندی چگونه انجام می‌شود؟
برخی وب سایت‌ها هستند که به صورت تخصصی روی این موضوع فعالیت می‌کنند. معتبرترین مرجع سنجش رتبه علمی‌QS است که توسط وب سایت www.topuniversities.com انجام می‌شود. دیگر وب سایت معتبر برای سنجش رتبه دانشگاه‌ها وب سایت تحصیلات تکمیلی تایمز (www.timeshighereducation.com و دیگری اخبار آمریکاwww.usnews.com است. برخی وب سایت‌ها هم برای سنجش رتبه دانشگاه‌‌‌های ایران هستند که معتبرترین آنها وب سایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

آیا نیازی به کنترل رتبه دانشگاه است؟
در صورتی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارید، بهتر است حتما از رتبه علمی‌دانشگاهی که انتخاب کرده اید، مطمئن باشبد. همچنین در صورتی که قصد بازگشت به کشور را دارید، حتما اعتبار آن دانشگاه را نزد وزارت علوم ایران بررسی نمایند. بسیاری از دانشجویان بوده اند که پس از بازگشت به کشور، با مشکلات فراوانی مواجه شده اند. بنابراین، حتما به این موضوع دقت کنید.

بهترین دانشگاه‌‌‌های جهان چه دانشگاه هایی هستند؟
طبق رتبه بندی QS دانشگاه MIT بهترین دانشگاه جهان است. پس از آن، دانشگاه دانشگاه استنفورد و سپس دانشگاه هاروارد بهتریم دانشگاه‌‌‌های جهان شناخته شده اند. از بین دانشگاه‌‌‌های ایران نیز، در سال 2020 دانشگاه شریف بالاتریم رتبه را دارا است. پس از آن دانشگاه دانشگاه تهران و سپس دانشگاه امیرکبیر بالاتریم رتبه‌ها را دارا هستند.

انواع رتبه بندی دانشگاه‌ها به چه ترتیب است؟
دو نوع رتبه بندی برای دانشگاه‌ها عرضه می‌شود. دسته اول رتبه بندی عمومی‌و دسته دوم، رتبه بندی برااس موضوعات علمی‌است. برای مثال دانشگاه MIT دارای بالاترین رتبه هم در رشته‌‌‌های فنی مهندسی و هم در تمام رشته‌ها است.

پیام بگذارید