راهنمای آمادگی برای آزمون IELTS
22 اردیبهشت 1399 0

اگر می‌خواهید برای یک دانشگاه اپلای کنید یا اگر به دنبال مهاجرت به یکی از کشور‌‌‌های انگلیسی زبان هستید شرکت در آزمون آیلتس برای شما ضروری است. آزمون بین المللی سنجش زبان انگلیسی یا به اختصار آیلتس طراحی شده است تا توانایی شما را در صحبت کردن، خواندن، نوشتن و شنیدن بسنجد. آزمون شامل چهار بخش می‌شود و هر بخش شامل قسمت‌‌‌های مختلف و انواع مختلفی از سوالات مانند چند گزینه ای تا برچسب گذاری نقشه و نمودارها است.
در نگاه نخست آزمون آیلتس ممکن است پیچیده به نظر برسد اما با تمرین کافی و آماده سازی مناسب، کسب نمره ی دلخواهی که برایش هدف گذاری کرده اید دست یافتنی است. در اینجا 6 نکته ی آزموده شده را برای آمادگی در امتحان پیش رویتان بازگو می‌کنیم:

گوش شنوایی برای لهجه‌ها داشته باشید:
آیا تابحال توجه کرده اید که گوش کردن به یک فایل ضبط شده تنها برای بار اول است که دشوار است؟ در آزمون از لهجه ی طیف وسیعی از انگلیسی زبانان نیتیو (آمریکای شمالی، استرالیا، نیوزلند، انگلستان و. .) استفاده می‌شود برای همین یادگیری این همه لهجه کار خیلی سختی است. گوشتان را با شنیدن پادکست و برنامه‌‌‌های تلویزیونی انگلیسی و فعالیت‌‌‌های مشابه ورزیده کنید.

به راهنمایی‌ها دقت کنید
در بخش لیسنینگ از شما خواسته می‌شود تا جواب بعضی از سوالات را در کمتر از دو کلمه بدهید؛ مثلا جواب صحیح ‘leather coat’ است و نه ‘coat made of leather’، در بخش رایتینگ به تعداد کلمات دقت کنید وقتی از شما خواسته می‌شود در کمتر از 150 کلمه بنویسید؛اگر بیشتر از آن بنویسید نمره از دست خواهد داد.

تمرین کنید و تست انجام دهید
آیا میدانید که بخش لیسنینگ تنها 40 دقیقه زمان دارد و فقط برای نوشتن 10 دقیقه زمان در نظر گرفته شده؟ در خلال انجام تمرینات سعی کنید که یادبگیرید با محدودیت زمانی کنار بیایید. این مار نه تنها کمک می‌کند که محدودیت زمان را شبیه سازی کنید، همچنین باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خودتان را بهتر بشناسید. و با این کار شما می‌فهمید که در کدام موارد دقیقا نقطه ضعف دارید. اگر برای مثال در ریدینگ مشکل دارید زمان بیشتری را برای این بخش در نظر بگیرید. تکنیک هایی را ابداع کنید تا به شما کمک کند که لغاتی را که با آنها مشکل دارید به خاطر بسپارید.

یک استراتژی مشخص بسازید
با داشتن دانش مناسب در باره ی هر تست و بخش‌‌‌های آن، شما می‌توانید به یک روش مناسب و بهره ور از لحاظ زمان برسید تا هر سوال را در بهترین حالت جواب دهید. برای مثال در بخش لیسنینگ درک لغات کلیدی به شما کمک میکند روی مفاهیم متن بیشتر تمرکز کنید. یا برای ذخیره ی زمان ممکن شما ترجیح بدهید اول به سراغ سوالات بروید. روش هایی وجود دارند که ممکن است روی شما جواب بدهند ولی روی افراد دیگر موثر نباشند. این مهم است که به یک استراتژی که برای شما موثر باشد.

مثل یک انگلیسی زبان بنویسید
ریدینگ و رایتینگ با هم پیشرفت میکنند. خودتان را درمعرض تعداد بسیاری نوشته قرار دهید، دفترچه‌‌‌های راهنما، تبلیغات، مجلات، مقالات خبری مقالات و گزارشات درباره ی فرهنگ، علم و هر چیزی که در این کره ی خاکی است را بخوانید. دانش لغات خودتان را با ساختن جملاتی که در آنها از لغات تازه کشف شده استفاده می‌کنید محک بزنید. وقتی دستتان به نوشتن راه افتاد می‌توانید به سراغ نوشتن پاراگراف‌ها بروید.

یک همگروه برای مطالعه پیدا کنید
داشتن یک دوست با مهارت‌‌‌های خوب در انگلیسی می‌تواند مزیای زیادی داشته باشد علی الخصوص برای سوالات اسپیکینگ. با دوستتان تمرین کنید و از او بخواهید به شما بازخورد دهد. تمریناتتان را ضبط کنید در اینصورت بهتر می‌توانید پیشرفتتان را مرور کنید. مثلا آیا شما خیلی تند صحبت می‌کنید یا من من می‌کنید یا به لکنت می‌افتید. آیا می‌توانید یک جواب منسجم بدهید؟ سعی کنید با استفاده از بازخوردها صحبت کردنتان را بهتر کنید. ممکن است به یک لیست از لغاتی برسید مه خوب تلفظ نمی‌کنید یا افکارتان را دوباره منسجم کنید. با تمرینات بسیار شما رفته رفته ذهنتان را بازنویسی می‌کنید تا به انگلیسی فکر کند.

منبع https://www.britishcouncilfoundation.id/

پیام بگذارید