انگیزه نامه Statement Of Purpose
20 فروردین 1399 0

انگیزه نامه (Statement of the purpose ) تحصیلی مهمترین مدرک برای اخذ پذیرش تحصیلی است. احتمالا خیلی از شما مخاطبان این نوشتار با نحوه نوشتن و ساختار این نوشتار آشنایی ندارند. در ادامه به دنبال آن هستیم که شما را با این نامه بیشتر آشنا کنیم.

انگیزه نامه نوشته بسیار مهمی‌است که اهداف شما برای ادامه تحصیل و انگیزه شما برای انتخاب دانشگاه مقصد را بیان می‌کند. این نوشتار منبعی برای دانشگاه مقصد است که شما را بهتر بشناسد و ببینید که برای کرسی مورد نظر مناسب هستید یا خیر. در انگیزه نامه خود موارد هست که باید حتما به آنها پاسخ دهید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

هدف شما از انتخاب دانشگاه چیست؟

در انگیزه نامه خود بگویید که چرا از بین تعداد زیادی دانشگاه، آن دانشگاه خاص را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید. ارزش افزوده آن دانشگاه نسبت به دانشگاه‌‌‌های دیگر چیست؟ و چه جذابیت‌‌‌های علمی‌و پژوهشی ای در حوزه مطالعاتی شما دارد؟

 

رشته و گرایش مورد انتخاب چیست؟

ضمن معرفی رشته و گرایش خود، از علایق خود و آینده ای که برای خود متصور شده اید، صحبت کنید. ضمنا از فعالیت‌‌‌های خود در آن راستا صحبت کنید. از علت انتخاب آن رشته و نیز پیشینه ای که در حوزه علاقه خود داشته اید نیز حرف بزنید.

چه سابقه‌ای در این زمینه‌ علمی‌دارید؟

کمی‌از رزومه تحصیلی خود در آن رشته صحبت کنید، و البته توضیحات کافی بدهید. مثلا مقالات یا کتاب هایی که در آن زمینه تالیف کرده اید یا همایش هایی که شرکت کرده اید را معرفی کنید. تا جایی که می‌توانید رفرنس معتبر و تحت وب آثار علمی‌خود را وارد نمایید.

برنامه هایتان برای آینده چیست؟

یکی از مواردی که اهمیت فراونی دارد، برنامه‌‌‌های شما برای آینده است و توجه اساتید و ارزیابی کنندگان را به خود جلب می‌کند. در انگیزه نامه خود سعی کنید از برنامه‌‌‌های آینده و پس از فارغ التحصیلی خود صحبت کنید و خوانندگان نامه را برای پذیرش خود متقاعد نمایید.

در نهایت به یاد داشته باشید که هیئت ژودی به دنبال مطالب تکراری و کلیشه ای نیست و در نامه شما دنبال حرف نو و جذاب است. پس از هوش و توانایی‌‌‌های خود به نحو احسنت استفاده نمایید و نظر آنها رابه خود جلب کنید. یادتان باشد، گرافه گویی و دراز نویسی نشانه خوب نوشتن نیست، خوب نوشتن استفاده از کلمات و عبارات مناسب در جای خودشان است.

پیام بگذارید